Shelbyville Daily Union

July 26, 2011

Lake Land College Graduates Named


CNHI

SHELBYVILLE, IL. — Lake Land College has named its Spring 2011 graduates.

Those from the Shelby County area include:



Beecher City

Kalei Day, Associate in Applied Science    Administrative Assistant - Legal

Nancy Durbin, Associate in Applied Science     Accounting

Jodie Edwards, Associate in Applied Science    Administrative Assistant - Medical

Jodie Edwards, Certificate    Office Technology Skills - General

Samantha Morrison, Associate in Science Pre-Chiropractic

Amanda Reed, Certificate

Jodi Sphar, Associate in Applied Science Associate Degree Nurse

Blake Wright,    Associate in Science    Agriculture



Bethany

Larry Conlin,    Associate in Arts Art

Shelby Cottrell, Associate in Science    Pre-Nursing

Alexis Kirkwood, Associate in Applied Science Physical Therapist Assistant

Dallas Kirkwood, Associate in Science Physical Education

Molly Shelton, Associate in Arts Art

Lauren Snearly, Certificate    Desktop Publishing Graphic Design



Cowden

Amy Adams, Certificate    Information Technology - Comp Apps

Megan Moore, Associate in Science    Chemistry

Stephen West,    Associate in Applied Science    Civil Engineering Technology



Findlay

Lewis Brown,    Associate in Applied Science Electronic Control Technology; Certificate Computer Technician; Certificate Electronic Communication Technician

Joseph Haas,    Associate in Applied Science    Power Plant Technology; Certificate    Programmable Logic Controllers



Gays

Mildred Cothern, Associate in Arts Criminal Justice

Scott Harley,    Associate in Applied Science Agriculture Production & Management

Ashley Miller,    Associate in Applied Science    Administrative Assistant - Executive; Certificate Office Assistant/Receptionist



Herrick

Shelby Dennis, Associate in Science    Agriculture

Alyssa Graven, Associate in Applied Science    Dental Hygiene

Jacob Reynolds, Associate in Applied Science    Civil Engineering Technology



Lakewood

Megan Johnson, Certificate Marketing; Certificate Professional Sales; Certificate Entrepreneurship; Associate in Applied Science Management

Chad Robertson, Associate in Applied Science    Ag Power Technology



Mode

William Milby, Associate Engineering Science Associate in Engineering Science



Neoga

Candace Albin, Associate in Science    Pre-Medicine

Roger Banks, Certificate Welding Technology

Amy Brian, Associate in Applied Science Human Services - Criminal Justice

Carrie Crowe,    Associate in Arts Speech Communications

Brock Evans,    Associate in Arts Criminal Justice

Michael Guyer, Certificate

Whitney Haskett, Associate in Science Other Major

Zachary Letizia, Associate in Science    Business Administration

Ryan Sharp, Associate in Applied Science Computer Integrated Manufactured Technology

Lance Vonderheide, Associate in Science Agriculture

Danielle Westjohn, Associate in Applied Science Management



Pana

Jordan Beeson, Associate in Applied Science Computer Aided Design Technology

Lindy Buerk, Certificate    Information Technology-Programming; Certificate Information Technology - Comp Apps

Jessica Christian, Associate in Applied Science Accounting

Whitney Crowe, Associate in Applied Science Physical  Therapist Assistant

Savannah Guest, Associate in Arts Sociology/Social Work

Samantha Smith, Associate in Applied Science    Dental Hygiene

Julia Taylor, Associate in Arts Sociology/Social Work

Whitney Walter, Associate in Science    Agriculture



Shelbyville

Tonya Askins,     Associate in Applied Science    Network Administration; Certificate    Information Technology - Digital Media Specialist

Andrew Bauer, Associate in Applied Science Computer Aided Design Technology

Elaina Blanco, Certificate Welding Technology

Brian Collins,    Associate in Arts Criminal Justice

Sarah Finley, Certificate

Bradi Hardin,    Associate in Applied Science    Human Services - Psychology

Amber Hood,    Associate in Science    Clinical Laboratory Science

Ding Jin, Associate in Science Pre-Nursing

Rebecca Jones, Associate in Science    Elementary Education

Emily Karraker, Associate in Science    Pre-Nursing

Katelyn Keown, Associate in Arts Liberal Arts

Letisha Lewis,     Associate in Arts Criminal Justice

Bradley Matlock, Certificate Management

Scot McConnell, Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology

Brian Miller, Certificate Welding Technology

Brian Miller,    Associate in Applied Science    Power Plant Mechanic

Brian Miller, Certificate Industrial Maintenance

Gabrielle Miller, Associate in Science    Chemistry

Staci Navis, Associate in Science Special Education

Ann Nottingham, Associate in Science Elementary Education

Jamie Potter,    Associate in Arts Sociology/Social Work

Gregory Powers, Associate in Applied Science    John Deere Ag Tech

Francine Quiguyan, Associate in Science Pre-Medicine

Christy Raymond, Associate in Science    Conservation/Pre-Wildlife

Susan Reber,    Associate in Applied Science Paraprofessional Educator

Kristopher Reed, Certificate Heating Ventilating Air Conditioning and Refrigeration

Rebecca Spesard, Associate in Arts    Sociology/Social Work

Justin Tichenor, Associate in Arts    History

Lauren Warf,    Associate in Science    Agriculture

Daniel Werner, Certificate Information Technology-Programming

Sarah Woods, Certificate Medical Coding Specialist



Shumway

Nathan Doty,    Associate in Applied Science    Building Construction Technology

Douglas Kelly, Associate in Science    Agriculture

Justin Mechling, Associate Engineering Science Associate In Engineering Science

Kassaundra Vonderheide,    Associate in Science Pre-Nursing



Sigel

Karen Casey,    Associate in Applied Science    Administrative Assistant - Medical; Certificate    Office Technology Skills - General; Certificate    Office Technology Skills - Medical

Stephen Crank, Certificate Information Technology - Comp Apps

Jordan Deters,    Associate in Science    Business Administration

Jeremy Schumacher, Associate in Applied Science Agriculture Business & Supply

Genna Stodden, Associate in Science    Pre-Medicine

Evan Walk, Certificate    Welding Technology

Danielle Westjohn, Certificate Marketing



Stewardson

Cheryl Hinkley, Associate in Applied Science    Associate Degree Nurse

Caleb Klingenberg, Associate in Applied Science Agriculture Production & Management

Kara Matheny, Associate in Arts Psychology

Kiley Mettendorf, Associate in Science Bioscience Non-Teaching

Jamie Oakley,    Associate in Applied Science    Administrative Assistant - Executive

Elijah Slifer, Associate in Science    Earth Science



Strasburg

Tim Oller, Associate in Applied Science Mechanical-Electrical Technology

Michael Orr, Certificate    Information Technology-Programming

Krista Schumacher, Associate in Applied Science Associate Degree Nurse



Tower Hill

Jeremy Christian, Associate in Applied Science    Power Plant Mechanic; Certificate Welding Technology

Hannah Griffith, Associate in Arts Liberal Arts

Denise McElroy, Associate in Applied Science    Associate Degree Nurse



Windsor

Hannah Elson,     Associate in Arts English

Brittany McQueen, Associate in Applied Science Desktop Publishing Graphic Design

Erica Smith, Associate in Arts Liberal Arts

Lauren Snearly, Associate in Applied Science    Desktop Publishing Graphic Design

Brian Tucker,    Associate in Science    Conservation/Pre-Wildlife

Suzanne Walker, Associate in Science    Bioscience Non-Teaching

Tina Wright,    Associate in Applied Science    Associate Degree Nurse

Calvin York,    Associate in Applied Science    Computer Integrated Manufactured