Shelbyville Daily Union

June 18, 2013

Lake Land College spring graduation list announced


Shelbyville Daily Union

---- — More than Lake Land College 500 candidates received their degrees and certificates after the completion of the spring semester 2013. Area graduates are:

Beecher City

Ryan Childress, Certificate /Welding Technology, Associate in Applied Science /Power Plant Mechanic; Lucas Doedtman, Associate in Applied Science /Automotive Technology; Kyle Klitzing, Associate in Science /Mathematics; Nikki Shields, Associate in Applied Science/ Associate Degree Nurse

Bethany

Cassy Hodge, Associate in Liberal Studies/ Associate In Liberal Studies; Rachel Long, Associate in Liberal Studies/ Associate In Liberal Studies

Cowden

Harold Billiter, Associate in Arts /Criminal Justice; Shalyn Thompson, Associate in Applied Science/ Human Services – Psychology

Findlay

Courtney Nichols, Associate in Applied Science/ Associate Degree Nurse

Gays

Tierra Becker, Associate in Applied Science/Dental Hygiene; Eric Saunders, Associate in Applied Science/ Ag Professional Custom Applications

Herrick

Tyler Handy, Associate in Science /Secondary Education-Biology; Trevor Lawrence, Associate in Science/ Pre-Engineering; Stephanie McBee, Associate in Applied Science /Physical Therapist Assistant; Jenna Prater, Associate in Science/ Mathematics Education

Moweaqua

Julie Johnson, Associate in Applied Science /Accounting

Neoga

Kristen Banks, Associate in Applied Science/ Accounting; Zachary Bowman, Associate in Science/ Pre-Nursing; Kristen Bryant, Associate in Applied Science /Associate Degree Nurse; Sydnie Cohoon, Associate in Applied Science /Dental Hygiene; Chantelle Cope, Associate in Applied Science/ Early Childhood Care and Education; Travis Cornell, Certificate /Welding Technology; Haili Denning, Associate in Applied Science /Associate Degree Nurse; Olivia Deters, Associate in Arts Liberal Arts; James Fletcher, Associate in Applied Science /Ag Power Technology; Travis Haskett, Associate in Arts/ Liberal Arts; Cynthia Hays, Certificate Office Assistant/Receptionist; Katie Miller, Associate in Applied Science /Associate Degree Nurse; Tara Pezan, Associate in Applied Science/ Early Childhood Care and Education; Cherode Sowers, Associate in Applied Science/ Associate Degree Nurse; Preston Spidle, Certificate /Welding Technology; Kaitlyn Wernsing, Certificate /Cosmetology

Oconee

Brian Eck, Associate in Applied Science/ Building Construction Technology

Pana

Jessica Allen, Associate in Arts /Sociology/Social Work; Lori Ambrose, Associate in Arts /Liberal Arts; Jon Black, Certificate/ Medical Coding Specialist; Benjamin Cervi, Associate in Applied Science/Network Administration; Shane Coleman, Associate in Arts/ Criminal Justice; Mark Denton, Certificate/ Information Technology - Comp Apps; Mykal Fisher, Associate in Arts/ Psychology; Audra Harris, Associate in Applied Science /Health Information & Medical Coding; Melissa Hilton, Associate in Arts/ Undecided; Christina Hocq, Associate in Applied Science/ Human Services – Psychology;

Erin Jones, Certificate /Nanny Child Care Provider, Associate in Applied Science /Early Childhood Care and Education; Kimberlee Morrison, Certificate/ Accounting, Associate in Applied Science/ Accounting; Haley Presnell, Associate in Arts/ Psychology; Tyler Wilson, Certificate/ Renewable Energy

Shelbyville

Robert Agney, Associate in Liberal Studies /Associate In Liberal Studies; Kasey Atteberry, Associate in Applied Science/ Agriculture Business & Supply; Zachary Beck, Associate in Applied Science/ Agriculture Production & Management; Nathan Bly, Associate in Science /Business Administration; Clayton Christner, Associate in Science/ Business Administration; Bridgette Depew, Certificate/Office Assistant/Receptionist; Ashley Eisenbarth, Associate in Arts/ Psychology; George Fandrich, Associate in Applied Science/ Agriculture Business & Supply; Sarah Finley, Associate in Science/ Pre-Nursing; Michelle France, Associate in Applied Science /Administrative Assistant – Medical; Regina Franz, Associate in Applied Science /Associate Degree Nurse; Dalton Gatton, Associate in Science/ Conservation/Pre-Forestry;

Spencer Halbrook, Non-Degree Program/ Sustainable Energy Certificate, Non-Degree Program/ Residential Wiring, Certificate/ Programmable Logic Controllers, Associate in Applied Science/ Power Plant Technology;

Deserae Johnson, Certificate/ Cosmetology; Britney Jones, Certificate/ Management; Julie Lynch, Associate in Applied Science/ Associate Degree Nurse; Kimberly Readnour, Associate in Applied Science/ Child And Family Services, Associate in Applied Science/ Early Childhood Care and Education

Sigel

Kayla Barnick, Associate in Applied Science/ Physical Therapist Assistant; Aaron Niebrugge, Associate in Applied Science/ Agriculture Production & Management; Jacqueline Niebrugge, Associate in Applied Science /Agriculture Business & Supply

Stewardson

Emma Dasenbrock, Associate in Applied Science /Network Administration; Blayne Davis, Certificate/ Welding Technology; Jennifer Holste, Associate in Applied Science /Dental Hygiene; Brooke Probst, Associate in Arts Liberal Arts

Strasburg

Alycia Goodrich, Certificate/Ofc Technology Skills – Medical; Lucas Helton, Associate Engineering Science/ Associate In Engineering Science

Tower Hill

Kimberly Hardy, Associate in Science/ Business Administration; Loressa Pease, Associate in Applied Science /Marketing; Jared Ukena, Associate in Science/ Business Administration

Westervelt

Allison Atkinson, Associate in Applied Science /Administrative Assistant – Executive

Windsor

Barbara Blackburn, Associate in Science/ Bioscience Non-Teaching; Torey Leasher, Associate in Science/ Economics