Shelbyville Daily Union

May 20, 2014

SHS senior awards, scholarships presented


Shelbyville Daily Union

---- — Scholarship and award winners presented at the May 13 Senior Awards Night at Shelbyville High School are as follows:

ACT Readiness Certificates: Mykennah Allen, Bailey Ambrose, Hannah Apple, Cale Atkinson, Lacy Barringer, Holli Boarman, Sarah Bogart, Julia Bolinger, Kayla Brachbill, Amanda Brasher, Amber Brooks, Brittney Brown, Claire Bunton, Brooke Cieplik, Jensen Cloe, Amanda Cole, Jeffery Coleman, Victoria Cook, Shyan Davis, Taylor Davis, Devon Durbin, Lindsey Eigsti, Garrett Ferguson, Joshua Foster, Kelsi Frederick, Brandon Gatton, Jade Gee, Monica Griesemer, Alexandria Griffith, Alexis Halbrook, Savanah Hardsaw-Helm, Kaitlin Hopper, Chase Jackson, Alice Jennings, Macalla Johnston, Garrett Keown, Megan Knearem, Braxton Lape, Courtney Large, Alason Lenz, Logan Manship, Drennian Martin, Luke McConnell, Jordan Milligan

Lash Family Farms Scholarship: Bailey Ambrose

American Legion Ladies Auxiliary: Bailey Ambrose

VFW Voice of Democracy Essay District Winner & State Representative, Scholarship Winner(s): Drennian Martin - Local VFW Winner, District Winner, State Representative; Elliott Smithson- Runner up at Local VFW

Lilly Stegmeyer Award for Outstanding Attendance Alason Lenz

S.E.A: Julia Bolinger, Sarah Bogart, Rebecca Wheeler, Monica Griesemer, Claire Bunton

D.A.R. Award: Monica Griesemer

Illinois State Scholars: Hannah Apple, Julia Bolinger, Kayla Brachbill, Brooke Cieplik, Jensen Cloe, Lindsey Eigsti, Joshua Foster, Monica Griesemer, Megan Knearem, Helen Niemerg, Rachel West, Rebecca Wheeler, Richard Zientara

Senior Athletic Plaques: Mykennah Allen, Bailey Ambrose, Holli Boarman, Sarah Bogart, Julia Bolinger, Kayla Brachbill, Brooke Cieplik, Jensen Cloe, Shyan Davis, Thomas Durbin, Lindsey Eigsti, Garrett Ferguson, Kelsi Frederick, Monica Griesemer, Alexis Halbrook, Kaitlin Hopper, Chase Jackson, Macalla Johnston, Courtney Large, Drennian Martin, Luke McConnell, Dylan Patch, Briana Ruff, Spencer Shadwell, Brandy Smith, Elliott Smithson, Rachel Sphar, Amanda Sprague, Jaden Stockdale, Rachel West, Matthew White, Cwenton Williams, Zach Williams,

Top Female Athlete & Top Male Athletes: Lindsey Eigsti, Luke McConnell

IHSA All-State Academic Team Nominees & Athletic Hall of Fame Inductees: Jensen Cloe, Zach Williams

Outstanding Band Student- Most Dedicated: Kaitlin Hopper

John Philip Sousa Award: Kaitlin Hopper

Outstanding Math Student: Hannah Apple

Outstanding Math Student: Richard Zientara

Outstanding Day Care Student: Sarah Bogart

Outstanding Spanish Student: Julia Bolinger

Outstanding English Student - Mabel Dobyns Award 2014 : Becca Wheeler

Outstanding Science Student: Richard Zientara

Outstanding Senior Choir Student: Hannah Apple

Outstanding Senior Choir Student: Monica Griesemer

Most Dedicated Jazz Choir Student: Hannah Apple

Outstanding Speech Student: Holli Boarman

Outstanding Social Studies Student: Brittney Brown

Outstanding CAD Drafting Student: Cale Atkinson

Outstanding CAD Drafting Student: Garrett Ferguson

Outstanding Construction Student: Jacob Moore Outstanding Welding Student: Matt White

Outstanding Ag. Mechanics Student: Jeff Coleman

Outstanding Ag. Business Management Student: Matthew White

Outstanding Horticultural Student: Cwenton Williams

Outstanding Broadcasting Student: Helen Niemerg

Outstanding Business Student: Alexis Halbrook

Outstanding Technology Student: Holli Boarman Outstanding Foods Student: Lacy Barringer

Outstanding Art Student: Brooke Cieplik

Most Dedicated Art Student: Katelynn Price

Outstanding Service Award: Becca Wheeler

Naval Reserve Officer Training Corps Scholarship: Matthew White

Community Banks of Shelby County: Richard Zientara

Joe & Alleen Stephen Nursing Endowment- $500: Holli Boarman

William & Dorothea Leach Endowment- $500: Sarah Bogart

Shelby County State Bank- $250: Kelsi Frederick

P & H Manufacturing- $825: Kelsi Frederick

Bob Pancoast Scholarship- 1,000: Elizabeth Raymond

Talented Student Award (Academic): Megan Knearem

Talented Student Award (Academic): Richard Zientara

American Red Cross Scholarship: Holli Boarman

Eastern Illinois University Scholarship: Drennian Martin

Indiana State University Network Scholarship: Monica Griesemer

Moose Lodge Scholarships: Amanda Sprague, Lindsey Eigsti, Zach Williams, Logan Manship, Rachel Sphar, Spencer Shadwell

Jackson Lodge #53- Eldon Banning Memorial Scholarship: Monica Griesemer, Morgan Voyles

Kiwanis- Key Club Scholarship: Monica Griesemer

South Central FS Scholarship: Jeffery Coleman

John Culumber Memorial Scholarship-Shelby Co. Farm Bureau Foundation: Kaitlin Hopper

Chris Barker Memorial Scholarship-Shelby Co. Farm Bureau Foundation: Amanda Cole

Shelby County Farm Bureau Foundation Scholarships: Jeffery Coleman, Elliott Smithson; Past Graduates: Joshua Hicks, Bryan Rodman

Shelbyville High School Alumni Scholarships: Lindsey Eigsti, Hannah Apple, Josh Foster; Past Graduates: Amanda Overbeck, Alexa Meyer,

Tower Hill Alumni: Alexis Halbrook

E.C. Eberspacher Scholarship Past Graduate: Amanda Overbeck

Beulah Knecht Scholarship - Hannah Apple, Lindsey Eigsti and Past Graduates: Victoria Honigman, Alexa Meyer, Cory Powers, Ethan Turner

Kenneth Diehl - Past Graduates: Karli Robinson, Luke Brehmer

Hazel York Scholarship - Past Graduate: Kimberly Helmkamp

George Bauer Trust: Rachel West and Past Graduate: Abby Massengale

Mykennah Allen - Kaskaskia College Athletic Scholarship

Hannah Apple - Evangel University Founder’s Scholarship

Holli Boarman - Lake Land College Cheerleading Scholarship

Julia Bolinger - University of Kentucky Bluegrass Spirit Award

Kayla Brachbill - SIU – Carbondale University Excellence Scholarship

Sarah Bogart - US Tumbling Association Southern Illinois Senior Scholarship

Brooke Cieplik - Illinois State University Redbird Academic Scholarship

Jensen Cloe - SIU – Carbondale Dean’s Scholarship

Amanda Cole - Shelbyville FFA Alumni Scholarship

Lindsey Eigsti - SIU – Carbondale University Excellence Scholarship

Garrett Ferguson - SIU – Carbondale Dean’s Scholarship

Josh Foster - SIU – Carbondale University Excellence Scholarship

Kelsi Frederick - Lake Land College Cheerleading Scholarship

Alexis Halbrook - Lewis and Clark College Athletic Scholarship

Chase Jackson - SIU – Carbondale Dean’s Scholarship

Chase Jackson - Traylor Civil Engineering

Alason Lenz - SIU – Edwardsville Cougar Pride Scholarship

Helen Niemerg - SIU – Carbondale Dean’s Scholarship

Brandy Smith - Northern Illinois University NIU Academic Scholarship

Elliott Smithson - University of Missouri Mark Twain Scholarship

Elliott Smithson - Shelbyville FFA Alumni Scholarship

Amanda Sprague - Lake Land College Cheerleading Scholarship

Jaden Stockdale - Rend Lake College Athletic Scholarship

Rachel West - SIU – Carbondale University Excellence Scholarship

Rebecca Wheeler - Calvin College Trustee’s Scholarship

Zach Williams - SIU – Carbondale Freshman Academic Scholarship

Zach Williams - Shelbyville FFA Alumni Scholarship

Military Recognition

Bailey Ambrose – Illinois Army National Guard

Jacob Moore – U.S. Marine Corps

Cwenton Williams – U.S. Marine Corps

Brittney Brown – U.S. Air Force