Shelbyville Daily Union

April 16, 2013

Shelbyville area box scores


Shelbyville Daily Union

---- — Friday

GIRLS TRACK

Robinson Meet

Team Scores: 1. Newton 120, 2. Teutopolis 94, 3. Neoga 74...6. Toledo 35, 7. Shelbyville 34, 8. CHBC 20.

Shelby, Neoga, CHBC results: 3200 run-4. Yockey (SH) 12:58.12, 11. Gibson (NEO) 14:23.88, 12. Baker (NEO) 14:28.78, 13. Karraker (SH) 14:33.90; 400 relay-3. Neoga (Pruemer, Kastl, Long, Rich) 54.28, 10. CHBC Miller, Blair, Kemme, Kelly) 1:00.62, 11. Shelby (Williams, Laskowski, Logue, T. Powers) 1:02.09; 3200 relay-5. Neoga (B. Deters, Partlow, Butler, Ott) 11:11.35; 100 hurdles-3. A. Pruemer (NEO) 17.08, 4. B. Deters (NEO) 17.48; 100 dash-2. Buhrmester (SH) 13.2, 6. Harshman (NEO) 13.76; 800 run-2. Powers (SH) 2:29.55, 9. Butler (NEO) 2:45.06, 10. Cieplik (SH) 2:46.5016. Partlow (NEO) 3:00.51; Brackney (CHBC) 3:37.90; 800 relay-1. Neoga (Harshman, Rich, Ott, Croy) 1:52.63, 11. Shelby (Anderson, Travis, Jennings, S. Martin) 2:15.30; 400 dash-5. Buhrmester (SH) 1:05.21, 15. E. Walk (NEO) 1:12.61, 20. T. Powers (SH) 1:16.41, Miller (CHBC) 1:22.35; 300 hurdles-4. deters (NEO) 52.67, 9. Pruemer (NEO) 55.97, 17. M. Martin (SH) 1:04.20; 1600 run-3. Johnston (SH) 5:57.38, 10. Yockey (SH) 6:20.31, 16. Gibson (NEO) 6:38.83, 24. Baker (NEO) 7:19.30; 200 dash-1. Croy (NEO) 26.26, 3. Buhrmester (SH) 27.03, 6. Harshman (NEO) 28.89; 1600 relay-5. Neoga (E. Walk, Long, Rich, Ott) 4:37.15; Discus-5. Buenning (NEO) 89-315. Goralski (SH) 72-2, 18. Allen (SH) 66-4, 19. Morrison (NEO) 63-11.5; High jump-4. Paruleski (CHBC) 5-1, 7. E. Walk (NEO) 4-9.99, 8. Long (NEO) 4-8, 15. Sarah (SH) 4-2; Long jump-1. Croy (NEO) 16-6, 2. Paruleski (CHBC) 15-9, 4. Ott (NEO) 15-4, 14. M. Martin (SH) 12-10.5, 18. Spears (SH) 12-621. Blair (CHBC) 12-2; Pole vault-10. Oldham (SH) 9-0; Shot put-10. Buenning (NEO) 27-9, 16. Griesemer (SH) 24-3.5; 21. Goralski (SH) 22-2.5; Triple jump-1. Rich (NEO) 34-0, 2. Paruleski (CHBC) 33-8, 5. Kastl (NEO) 30-2, 10. M. Martin (SH) 27-6, 12. Blair (CHBC) 26-4.

Saturday

BASEBALL

Game 1

W/SS 12, Ramsey 2

W/SS 300 017 1--12-9

Ramsey 000 002 0--2-3

W/SS stats: Allen 3-for-5,run, 2 RBIs; Vonderheide 1-for-3, 2 runs; Theis 2-for-4, 2 runs, RBI; Cole 1-for-2, 2 runs, RBI; Fulk 0-for-1, RBI; Stremming 0-for-2; Leasher 1-for-3, run, 3 RBIs; Helton 0-for-1; Helmuth 0-for-2; Ohnesorge 0-for-1; White 0-for-1, run; Hubbartt 0-for-1, run; Jones 0-for-1, run; Kramer 1-for-1, run, RBI. Pitching (W) Vonderheide (3-1) 5 IP, 0 runs, 0 hits, 0 BBs, 8 Ks.

Ramsey stats: Knisley 1-for-3, run; Hunt 1-for-3; Wesselman 0-for-1, run; Black 1-for-3, 2 RBIs. Pitching (L) Knisely 5 IP, 4 runs, 6 hits, 7 BBs, 6 Ks.

Game 2

W/SS 15, Ramsey 4

W/SS 260 211 3--15-14

Ramsey 000 040 0--4-3

W/SS stats: Vonderheide 2-for-3, 3 runs, 2 RBIs; Allen 2-for-3, 3 runs, 2 RBIs; Theis 2-for-3, HR, run, 4 RBIs; Cole 0-for-3, RBI; Hubbartt 1-for-2, 2 RBIs; Fulk 1-for-2, run; Leasher 1-for-3, run, RBI; Stremming 1-for-2, run; Jones 0-for-2; Tilford 1-for-2, run, RBI; White 0-for-2; Warner 2-for-2, run, RBI; Kramer 0-for-3; Smith 0-for-2. Pitching (W) Helton (4-1) 3 IP, 0 runs, 0 hits, 2 BBs, 5 Ks.

Ramsey stats: Knisley 1-for-3, run; Hunt 1-for-4, run, RBI; Wesselman 0-for-2, RBI; Black 1-for-3, RBI; Davis 0-for-1, RBI; Cunningham 0-for-2, run; Webb 0-for-1, run. Pitching (L) Wesselman 4 IP, 10 runs, 6 hits, 4 BBs, 9 Ks.

BOYS TRACK

Pana Open Class A

Team Scores: Pleasant Plains 128, 2. Carlinville 99, 3. Taylorville 76...9. Pana 19.5

Pana results: Long jump-Niehart (P) 19-10; Discus-3. Grotts (P) 130-9.5

Pana Open Class B

Team Scores: 1. Rushville Industry 144, 2. Central A&M 116.5, 4. Stew-Stras 53.

CAM, Stew-Stras results: 110 dash-1. Pokalsey (CAM) 11.71; 200 dash-1. Pokalsey(CAM) 23.87, 400 dash-1. Pokalsey (CAM) 52.473. O’Brien (CAM) 59.5; 3200 run-Woods (CAM) 11:33.65, 2. Elliott (CAM) 12:07.254x1 relay-3. CAM 48.0; 4x2 relay-3. Stew-Stras 1:43.42; 110 hurdles-2. Becker (SS) 17.8, 3. Ballinger (CAM) 18.7; Long jump-3. Ballinger (CAM) 17-11; Triple jump-2. Becker (SS) 37-5.5, 3. O’Brien (CAM) 37-5.25; High jump- 3. O’Brien (CAM) 5-8; Discus-1. Fry (SS) 159-9; Shot put-1. Fry (SS) 48-4; Pole vault 1. Simms (CAM) 10-6.