Shelbyville Daily Union

January 3, 2014

Shelby Super Dual Match Results

John Curtis
Daily Union Sports Editor

---- — Shelbyville wrestling was near-perfect through the first six matches at the Thomas More New Year Challenge or “Super Duals” on Friday and Saturday, going 5-1 and losing that one match by one point. After just a 6-point loss to PORTA in the quarterfinals, the Rams lost their mojo and finished in 8th place in the 40 team tournament, that included 17 of the top 20 ranked teams in the state.

Individual Ram results through the first seven matches were available. Five Rams finished the Super Duals undefeated. Adam Hudson (152), Lucas Duckett (170), Jared Finley (138), and Wyatt Fox (145) were all 9-0. Elliott Smithson (220) was 8-0. Through the first seven matches Garrett Brachbill (126) was 5-1, and Caleb Cloe (195) and Zack Stirrett (106) were both 5-2.

Friday/Saturday

Thomas More “Super Duals”

Championship bracket

Shelbyville defeated Braidwood Reed Custer 73-3

106 - Zack Stirrett (Shelbyville) won by FFT; 113 - Lyle Jefson (Shelbyville) won by FFT; 120 - Matt Tinsman (Shelbyville) won by FFT; 126 - Garrett Brachbill (Shelbyville) over M Marchan (Braidwood Reed Custer) Fall 3:40; 132 - Jarred Hicks (Shelbyville) FFT; 138 - Jared Finley (Shelbyville) won by FFT; 145 - Wyatt Fox (Shelbyville) over M Mitchell (Braidwood Reed Custer) Fall 2:35; 152 - Adam Hudson (Shelbyville) over W Winker (Braidwood Reed Custer) Fall 1:22; 160 - Ben Houska (Shelbyville) over M Marquardt (Braidwood Reed Custer) Fall 1:19; 170 - Lucas Duckett (Shelbyville) over C Costain (Braidwood Reed Custer) Maj 13-4; 182 - Noah Applegate (Shelbyville) won by FFT; 195 - Caleb Cloe (Shelbyville) over B Branum (Braidwood Reed Custer) Dec 7-2; 220 - Elliott Smithson (Shelbyville) over P Podkulski (Braidwood Reed Custer) Fall 3:34; HWT - A Adams (Braidwood Reed Custer) over Andrew Mudgette (Shelbyville) Dec 4-2

Shelbyville defeated Auburn 54-18

106 - Zack Stirrett (Shelbyville) won y FFT; 113 - Noah Mayes (Auburn) over Lyle Jefson (Shelbyville) Fall 1:32; 120 - Matt Heren (Auburn) over Matt Tinsman (Shelbyville) Dec 7-4; 126 - Garrett Brachbill (Shelbyville) over Austin Lopez (Auburn) Fall 0:57; 132 - Cole Long (Auburn) over Jarred Hicks (Shelbyville) Dec 8-4; 138 - Jared Finley (Shelbyville) over Brock Barnhill (Auburn) Dec 9-6; 145 - Wyatt Fox (Shelbyville) over Austin McKinnon (Auburn) Dec 5-3; 152 - Adam Hudson (Shelbyville) over Jesse Kessler (Auburn) Fall 3:05; 160 - Evan Patterson (Auburn) over Ben Houska (Shelbyville) Fall 3:09; 170 - Lucas Duckett (Shelbyville) over Peyton Hudspeth (Auburn) Fall 5:44; 182 - Noah Applegate (Shelbyville) over Tyler Graham (Auburn) Fall 0:57; 195 - Caleb Cloe (Shelbyville) over Jake McDonald (Auburn) Fall 4:28; 220 - Elliott Smithson (Shelbyville) over Zach Silveus (Auburn) Fall 0:47; HWT - Andrew Mudgette (Shelbyville) over Gabe Mariner (Auburn) Fall 4:11

Petersburg Porta defeated Shelbyville 33-27

106 - R.J Marrero (Petersburg Porta) over Zack Stirrett (Shelbyville) Dec 5-2; 113 - Josh Surhring (Petersburg Porta) over Lyle Jefson (Shelbyville) Inj; 120 - Dylan Vaughn (Petersburg Porta) over Matt Tinsman (Shelbyville) Fall 1:58; 126 - Garrett Brachbill (Shelbyville) over Bryce Buchele (Petersburg Porta) Fall 1:05; 132 - Griffin Willis (Petersburg Porta) over Jarred Hicks (Shelbyville) Dec 6-1; 138 - Jared Finley (Shelbyville) over Levi Vogt (Petersburg Porta) Dec 5-4; 145 - Wyatt Fox (Shelbyville) over George Ford (Petersburg Porta) Dec 6-2; 152 - Adam Hudson (Shelbyville) over Christian Kolb (Petersburg Porta) Dec 8-3; 160 - Cody Minor (Petersburg Porta) over Ben Houska (Shelbyville) Fall 0:26; 170 - Lucas Duckett (Shelbyville) over Jesse Setzer (Petersburg Porta) Dec 5-2; 182 - Caleb Cloe (Shelbyville) over Seth Honkala (Petersburg Porta) Dec 2-1; 195 - Larryn Kukla (Petersburg Porta) won by FFT; 220 - Elliott Smithson (Shelbyville) over Logan Shafer (Petersburg Porta) Fall 4:26; HWT - Wyatt Robinson (Petersburg Porta) over Andrew Mudgette (Shelbyville) OT 0-0

Sherrard def. Shelbyville

Coal City def. Shelbyville

Pool E

Shelbyville defeated Saint Joseph Ogden 49-27

106 - Zack Stirrett (Shelbyville) won by FFT; 113 - Corbin Wolken (Saint Joseph Ogden) over Lyle Jefson (Shelbyville) Fall 1:15; 120 - Shane Skinner (Saint Joseph Ogden) over Trevor Brown (Shelbyville) Fall 5:35; 126 - Matt Tinsman (Shelbyville) won by FFT; 132 - Garrett Brachbill (Shelbyville) over David Trewyn (Saint Joseph Ogden) Maj 9-0; 138 - Jared Finley (Shelbyville) over Ty Waller (Saint Joseph Ogden) Fall 3:43; 145 - Wyatt Fox (Shelbyville) over Griffin Meeker (Saint Joseph Ogden) Dec 5-0; 152 - Adam Hudson (Shelbyville) over Tyler Bowlin (Saint Joseph Ogden) Fall 1:25; 160 - Skyler Pumphrey (Saint Joseph Ogden) over Ben Houska (Shelbyville) Maj 9-0; 170 - Lucas Duckett (Shelbyville) over Matthew Sanders (Saint Joseph Ogden) Fall 3:45; 182 - Orion Ciota (Saint Joseph Ogden) over Caleb Cloe (Shelbyville) Fall 2:25; 195 - Wesley Kibler (Saint Joseph Ogden) over Noah Applegate (Shelbyville) TF 15-0; 220 - Elliott Smithson (Shelbyville) over B Bowman (Saint Joseph Ogden) Fall 1:36; HWT - Andrew Mudgette (Shelbyville) won by FFT

Coal City defeated Shelbyville 37-36

113 - Taylor Cirrencione (Coal City) over Lyle Jefson (Shelbyville) Fall 1:50; 120 - Cody Minnick (Coal City) won by FFT; 126 - Corey Jurzak (Coal City) over Garrett Brachbill (Shelbyville) Maj 13-3; 132 - Casey Brown (Coal City) over Jarred Hicks (Shelbyville) Fall 2:34; 138 - Jared Finley (Shelbyville) over Nate Buck (Coal City) Fall 3:09; 145 - Wyatt Fox (Shelbyville) over Jonah Englert (Coal City) Dec 10-5; 152 - Ben Houska (Shelbyville) over Alex Medina (Coal City) Fall 2:58; 160 - Adam Hudson (Shelbyville) over Bryan Stopka (Coal City) Fall 2:44; 170 - Lucas Duckett (Shelbyville) over Riley Kauzlaric (Coal City) Dec 4-3; 182 - Alec Leasue (Coal City) over Caleb Cloe (Shelbyville) Fall 1:30; 195 - Jake Frost (Coal City) over Noah Applegate (Shelbyville) Fall 1:57; 220 - Elliott Smithson (Shelbyville) won by FFT; HWT - Andrew Mudgette (Shelbyville) won by FFT; 106 - Joey Rivera (Coal City) over Zack Stirrett (Shelbyville) Dec 8-3

Shelbyville defeated Roxana 48-17

120 - Jarod Foiles (Roxana) won by FFT; 126 - Double FFT; 132 - Jarred Hicks (Shelbyville) over Brendan Zeller (Roxana) Fall; 138 - Jared Finley (Shelbyville) over Drew Albertson (Roxana) Fall; 145 - Wyatt Fox (Shelbyville) over Jeddah Gallego (Roxana) Dec 0-0; 152 - Adam Hudson (Shelbyville) over Jake Palen (Roxana) Fall; 160 - Mason Nichols (Roxana) won by TF 15-0; 170 - Lucas Duckett (Shelbyville) over Tony Gilkey (Roxana) Maj 8-0; 182 - Caleb Cloe (Shelbyville) won by Fall; 195 - Noah Applegate (Shelbyville) won by FFT; 220 - Elliott Smithson (Shelbyville) over Brett Nyswonger (Roxana) TF 15-0; HWT - Andrew Mudgette (Shelbyville) over Kyle Roberson (Roxana) Dec 0-0; 106 - Zack Stirrett (Shelbyville) over Blake Whyers (Roxana) Dec 0-0; 113 - Jeremy O`Gara (Roxana) won by FFT

Shelbyville defeated Normal University High 60-18

126 - Garrett Brachbill (Shelbyville) over John Tian (Normal University High) Fall 5:57; 132 - Jarred Hicks (Shelbyville) won by FFT; 138 - Jared Finley (Shelbyville) won by FFT; 145 - Wyatt Fox (Shelbyville) over Tyler Hanson (Normal University High) TF 15-0; 152 - Adam Hudson (Shelbyville) over Skyler Bunton (Normal University High) Fall 1:52; 160 - Duncan Terry (Normal University High) over Ben Houska (Shelbyville) Fall 3:20; 170 - Lucas Duckett (Shelbyville) over Dominic Harris (Normal University High) Maj 11-3; 182 - Caleb Cloe (Shelbyville) won by FFT; 195 - Noah Applegate (Shelbyville) won by FFT; 220 - Cedric Wilder (Normal University High) won by FFT; HWT - Andrew Mudgette (Shelbyville) over Ben Siverly (Normal University High) Dec 4-1; 106 - Zack Stirrett (Shelbyville) over Nathan Sacowicz (Normal University High) Fall 2:19; 113 - Dylan Carey (Normal University High) over Lyle Jefson (Shelbyville) Fall 1:03; 120 - Matt Tinsman (Shelbyville) over Ian Terry (Normal University High) Fall 5:30