Shelbyville Daily Union

July 23, 2013

Tice wins Gnomecoming 5K


Shelbyville Daily Union

---- — A pair of middle aged guys led the way gnome a week ago at the Strasburg Gnomecoming 5K Run. Grant Tice, age 41, of Sullivan was the overall winner (19:22.0) and 51 year-old Tony Garrett was 2nd (19:57.3).

A Gnomeadic group of 66 runners and one registered walker wandered across the 3.1 miles of Gnomeman's land.

The next two runners to finish were in their 20's, then came the teenagers. Gnometown favorites Jeremy Reel and Lance Montgomery were 3rd and 4th, respectively. Reel a high school distant standout was the age 20-29 winner (20:58.6) with 26 year-old Lance Montgomery right behind him (22:05).

Teens Tanner Clark (13) of Strasburg and Meredith Kull (13) of Effingham were 5th and 6th. Clark won the boys 13 and under group (23:15.8) and Kull was the overall women's winner (23:18.7) just 2.9 seconds behind Clark.

Brock Friese (35) of Greenville (23:29.8), the Men's 30-39 winner, Elijah Slifer (22) of Stewardson (23:48.2), Steven Kull (40) of Effingham (23:48.5), the 40-49 winner, and Jason Becker (18) of Strasburg (23:57.8), the 14-19 year-old winner, rounded out the Top 10.

Elizabeth Bowyer of Shelbyville (11) won the 13 and under women's group (26:31.8). Carolyn Reed of Strasburg (29) won the 20-29 women's group (27:17.2). Holly Steiling of Moweaqua (36) was 1st in the 30-39 women's group (25:11.3). Kristi Sabo of Teutopolis (43) was top in the women's 40-49 age group and just 13th overall (24:42.6). Sallie Fischer of Decatur (54) was 1st in the 50-59 women's age group (34:55.0).

The youngest runner was Cole Steiling of Moweaqua, age 7. He finished 36th out of 66 runners (36:39.3). The oldest runner was Mary Antonacci, age 67, finishing 54th (48:46.2). Otto Rincker of Strasburg (57) was a registered 5K walker and he finished in 51.47, a head of a eight runners.

Strasburg Gnomecoming 5K

July 13, 2013

Name City Age O'all Total

Female Overall Winners

1 Meredith Kull Effingham 13 6 23:18.7

Female 13 and under

1 Elizabeth Bowyer Shelbyville 11 17 26:31.8,

2. Whitney Smith Stewardson 13 27 31:06.8

3 Rachel Kessler Strasburg 10 50 48:05.4

4 Martina Gratz Sigel 11 51 48:07.3

5 Rileigh Haarmaann Sigel 10 60 51:50.0

Female 14 to 19

1 Morgan Stremming Strasburg 17 61 51:52.5

2 Megan Cress Strasburg 17 62 51:52.6

3 Sarah Luce Strasburg 19 65 53:13.9

Female 20 to 29

1 Carolyn Reed Strasburg 29 19 27:17.2

2 Michelle Zacha Strasburg 28 26 29:38.1

3 Laura Duncan Strasburg 29 28 31:10.1

4 Rachel Vonderheide Stewardson 24 29 33:35.6

5 Jenna Montgomery Strasburg 28 38 37:16.6

6 Katy Conder Stewardson 29 40 37:28.5

7 Megan Dittamore Montrose 25 41 37:28.6

8 Andrea Koberlein Effingham 29 48 45:33.9

Female 30 to 39

1 Holly Steiling Moweaqua 36 15 25:11.3

2 Katy Lees Decatur 34 18 26:52.5

3 Megan Rankin mattoon 32 21 27:45.9

4 Kathlyn Jones Stewardson 30 22 28:43.7

5 Robin Atteberry Mattoon 32 30 33:54.2

6 Rachel Elzy Sullivan 38 35 35:43.7

7 Janice Gavin Sullivan 39 43 38:10.2

8 Sara Kramer Strasburg 30 47 45:16.0

9 Kathy Haarmaann Sigel 31 64 52:15.9

Female 40 to 49

1 Kristi Sabo Teutopolis 43 13 24:42.6

2 Kristia Smith Stewardson 41 32 34:33.5

3 Sheryll Elzer Shelbyville 47 46 44:31.5

4 Marcy Maddox Stewardson 48 52 48:37.6

5 Rachel Gratz Sigel 40 55 49:01.3

6 Alicia Kessler Strasburg 41 56 49:01.9

7 Lisa Cress Strasburg 48 63 51:53.1

8 Melissa Luce Strasburg 45 66 53:15.2

Female 50 and over

1 Sallie Fischer Decatur 54 33 34:55.0

2 Diane Jack Strasburg 55 39 37:24.8

3 Donna Rincker Strasburg 52 44 38:11.9

4 Sandy Johnston Shelbyville 51 45 43:55.9

5 Nina Warner Stewardson 59 53 48:46.0

6 Mary Antonacci 67 54 48:46.2

7 Sandra Edwards Mattoon 57 57 50:58.9

8 Lisa Rincker Strasburg 52 58 51:41.6

Male Overall Winners

1 Grant Tice Sullivan 41 1 19:22.0

Male 13 & under

1 Tanner Clark Strasburg 13 5 23:15.8

2 Jon Gavin Sullivan 13 34 35:25.8

3 Cole Steiling Moweaqua 7 36 36:39.3

4 Devin Sabo Teutopolis 13 42 38:03.2

Male 14 to 19

1 Jason Becker Strasburg 18 10 23:57.8

2 Wil Tabbert Strasburg 17 14 25:07.1

Male 20 to 29

1 Jeremy Reel Strasburg 21 3 20:58.6

2 Lance Montgomery Strasburg 26 4 22:05.0

3 Elijah Slifer Stewardson 22 8 23:48.2

4 Jack Oye Arthur 27 11 24:11.3

5 Stephen Miller Tuscola 28 12 24:28.7

6 Jonathan Ibanez Windsor 28 23 29:05.8

7 Chris Blythe Windsor 27 31 34:21.7

Male 30 to 39

1 Brock Friese Greenville 35 7 23:29.8

2 Rob Brown Watson 31 16 25:23.6

3 Lindell Richards Stewardson 34 24 29:19.5

4 Zach Manhart Moweaqua 32 37 36:39.8

Male 40 to 49

1 Steve Kull Effingham 40 9 23:48.5

Male 50 and over

1 Tony Garrett 51 2 19:57.3

2 Robert Rosengarten Effingham 71 20 27:39.4

3 John Fischer Decatur 54 25 29:31.8

4 Mike Manhart Moweaqua 65 49 46:02.7

5 Mark Antonacci Eureka 63 59 51:44.7

Walk

Top

Male 51 and over

1 Otto Rincker Strasburg 57 1 51:47.0