Shelbyville Daily Union

May 3, 2013

Moulton Boys Sweep Conference

JOHN CURTIS - Daily Union Sports Editor
Shelbyville Daily Union

SHELBYVILLE, IL. —

Shelbyville Moulton boys repeated as the 7th grade conference champs and the 8th grade conference champs on Tuesday.

"We have won the 8th grade meet 3 years in a row," said Moulton coach Chris Mosley. " "This is the 2nd year in a row for the 7th grade."

Shelby 7th (98 points) won the conference title by almost 30 points. Maroa-Forsyth was second (69), Sullivan third (67), and Clinton fourth (66). Monticello (49), A&M (40), Argenta-Oreana (21), Meridian (12), and Warrensburg-Latham (9) followed.

Shelby 8th scored 140 points in their championship, winning by 70 points. Monticello (69) was 2nd. Clinton (57), Argenta-Oreana (47), A&M (36), Meridian (28), Maroa-Forsyth (28), Warrensburg-Latham (25), and Sullivan (1) followed.

The 7th grade boys 4x200 relay team (Cameron, Pullen, Gottfriedt, Watson)  broke the school record in the (1:47.74). Turner Pullen missed the school record in the 110 hurdles in prelims by .01 of a second (18.23). Pullen was 2nd in the final (18.52) to CAM's Logan Farris (18.41). 

Quinn Martz won a horse race in the 800 meters, a margin of just 2.20 seconds in a two lap race. Sprinter Ryan Skowronski was 2nd in the 200 (26.08) and 4th in the 100 (12.45) and was on the 4th place 4x1 (53.97) and 2nd place 4x4 (4:10.33).

Tylr Gottfriedt was 2nd in the high jump (5-2) and Peyton Koonce was 2nd in the discus (87-2.5). Brett Spears went the top height  of 8 feet in the pole vault. 

Riley Black (CAM) won the 7th grade 400 meters (58.78) and teammate Devon Nichols was 2nd in the shot put (29-11.5).

For the 8th grade boys, Hunter Plummer had a 40 point meet for us winning 4 events. He won the 400 dash (57.79) and the long jump (18-8). He also was on the 1st place 4x2 (1:44.06) and 4x4 (4:00.60) relays. 

His brother Keaton Plummer had a 38-point meet. He won the high jump (5-6), and was 2nd in the 200 dash (25.9). He also was on the 4x2 and 4x4 relays.

Tyler Pasley swept the 800 (2:17.88) and 1600 (5:18.91) runs. 

"Isaak Spain came back in both the 1600 (6th) and 800 (6th) to help score points for the win," Coach Mosley said.

Luke Foltz won the pole vault (9-3) and was 2nd in the 400 (1:01.26). Dillon Birch was 3rd and 4th in the discus (104-8.5) and shot put (38-10), respectively.

OJHC Meet

Boys 7th

Team scores: 1. Shelbyville 98, 2. Maroa-Forsyth 69, 3. Sullivan 67, 4. Clinton 66, 5. Monticello 49, 6. A&M 40, 7. Argenta-Oreana 21, 8. Meridian 12, 9. Warrensburg-Latham 9

Shelby, CAM results: 100 dash-4. Skowronski (SH) 12.45, 6. Cameron (SH) 12.92, 12. Zindel 13.51 (CAM), 17. Capper (CAM) 14.85; 200 dash-2. Skowronski (SH) 26.08, 4. Cameron (SH) 26.72, 11. Farris (CAM) 28.81, 13. Brazel (CAM) 29.93; 400 run-1. R. Black (CAM) 58.78, 8. Fenton (CAM) 1:04.23, 9. Watson (SH) 1:04.28; 800 run- 5. Martz (SH) 2:38.04, 14. Blesky (SH) 3:06.54, 16. R. Black (CAM) 3:18.75; 1600 run-1. Martz (SH) 5:24.44, 6. Hardiman (CAM) 5:50.97, 11. Blesky (SH) 6:16.48; 110 hurdles-1. Farris (CAM) 18.41, 2. Pullen (SH) 18.52, 3. Paradee (CAM) 20.10, 5. Helton (SH) 20.76; 4x1 relay-4. Shelby (Spears, Houska, Skowronski, Firnhaber) 53.97, 5. CAM (Paradee, Farris, Brazel, Black) 56.52; 4x2 relay-1. Shelby (Cameron, Pullen, Gottfriedt, Watson) 1:47.74, 7. CAM (Schultz, Nichols, Zindel, Baczkowski) 2:10.51; 4x4 relay-2. Shelby (Skowronski, Watson, Pullen, Firnhaber) 4:10.33, 6. CAM (Fenton, Baczkowski, Schultz, Black) 4:57.70; High jump-2. Gottfriedt (SH) 5-2, T5. Watson (SH) 4-8; Pole vault-T1. Spears (SH) 8-0, T3 Houska (SH) 5-6; Long jump-5. Cameron (SH) 15-11, 10. Gottfriedt (SH) 14-8.5, 11. Farris (CAM) 14-4.5, 14. Paradee (CAM) 13-1.5; Shot put-2. Nichols (CAM) 29-11.5, 7. Zindel (CAM) 26-4.5, 9. Kennell (SH) 24-11, 11. Durbin (SH) 24-0; Discus-2. Koonce (SH) 87-2.5, 5. Zindel (CAM) 76-1, 9. Kennell (SH) 70-2.

Boys 8th

Team scores: 1. Shelbyville 140, 2. Monticello 69, 3. Clinton 57, 4. Argenta-Oreana 47, 5. A&M 36, 6. Meridian 28, 7. Maroa-Forsyth 28, 8. Warrensburg-Latham 25, 9. Sullivan 1.

Shelby, CAM results: 100 dash-3. Call (SH) 12.33, 4. L. Schinzler (CAM) 12.25, 5. Starwalt (SH) 12.27, 9. Housh (CAM) 13.43; 200 dash-2. K. Plummer (SH) 25.19, 4. L. Schinzler (CAM) 25.9, 5. Starwalt (SH) 26.29, 7. Smith (CAM) 26.88; 400 dash-1. H. Plummer (SH) 57.79, 2. Foltz (SH) 1:01.26, 3. Garner (CAM) 1:02.31; 800 run-1. Pasley (SH) 2:17.88, 6. Spain (SH) 2:38.41, 9. B. Schinzler (CAM) 2:50.27; 1600 run-1. Pasley (SH) 5:18.91, 6. Spain (SH) 6:00.20, 12. Morse (CAM) 6:55.26; 110 hurdles- 4. Foltz (SH) 19.21, 13. Owens (SH) 20.78; 4x1 relay-2. CAM (L. Schinzler, Garner, Housh, Ater) 50.94, 3. Shelby (Hendryx, Foltz, Starwalt, Call) 51.71; 4x2 relay-1. Shelby (Plummer, Sims, Hopper, Plummer) 1:44.06, 6. CAM (Schinzler, Smith, Reed, Morse) 2:02.20; 4x4 relay-1. Shelby (Plummer, Sims, Hopper, Plummer) 4:00.60, 2. CAM (Garner, Housh, Reed, Ater) 4:15.0; High jump-1. K. Plummer 5-6, T3. Sims (SH) 5-2, T7. Ater (CAM) 4-8; Pole vault-1. Foltz (SH) 9-3, 2. Hendryx (SH) 8-0; Long jump-1. H. Plummer (SH) 18-8, 5. Housh (CAM) 16-3.5, 6. L. Schinzler (CAM) 15-9, T10. Hopper (SH) 14-9; 4. Birch (SH) 38-10, 9. McLeod (CAM) 33-3, 10. Churchill (CAM) 32-9.5, 12. Hamm (SH) 31-0; Discus-3. Birch (SH) 104-8.5, 5. McLeod (CAM) 96-6, 15. Denton (CAM) 72-5, 16. Gambrill (SH) 67-11