The following awards were presented at Cowden Grade School’s annual awards day on May 25.

First Grade

High Honors-Hope Barnes, Cheyanne Carlock, Shayna King, Alisa Miller, Noah Sandiford, Matthew Smith, Emma Wehrle.

Honors-Aaron Nohren, Hannah Taylor.

Honorable Mention-Sabrina Donaldson, Donavan Mahnke.

Citizenship Award-Hope Barnes, Jamie Devore, Jo Feken, Shayna King, Noah Sandiford, Dylan Vaughn.

Most Improved in Academics-Cameron Leonberger.

Most Improved Penmanship-Cassandra Mahnke, Angela Pease.

Creative/Artistic Award-Cheyanne Carlock, Wyatt Moon.

Outstanding Achievement in Accelerator Reader-Hope Barnes, Aaron Nohren, Shayna King, Noah Sandiford, Hannah Taylor, Kourtney Gutknecht, Alisa Miller.

Meeting the AR Challege Award-Kara Clearwater.



Second Grade

High Honors-Anastasia Brandt, Victoria Hudson, David Isaacs.

Honors-Kallie Clearwater, Matthew Richards, Summer Riley, Micah Sandiford.

Honorable Mention-Kyle Hardimon.

Good Citizenship-Jaycie Randall, Matthew Richards

Excellence in Reading/ AR-Kallie Clearwater (over 200 points), Matthew Richards (over 200 points). Over 150 points-Shenandoah Depew, Anastasia Brandt, Micah Sandiford, Dalton Rueff, Victoria Hudson, Summer Riley, David Isaacs. Over 100 points-Acacia Kresin, Christopher Howland, Dylan Evans, Mak Nohren, Jaycie Randall, Tristen Smith.

Most Imrpoved AR-Skye Vogel.

Most Improved Reading-Acacia Kresin.

Excellence in Spelling-Anastasia Brandt, Victoria Hudson.

Excellence in Math-David Isaacs.

Excellence in Math Facts-Dalton Rueff.

Most Improved Math-Dyaln Evans.

Science-Christopher Howland.



Third Grade

High Honors-Colton Burrus, Carson Lorton, Bailey Rueff.

Honors-Dylan Barnes, Zac Isaacs, Haven Lorton, Alex Smith, Chandler Ward, Hannah Wehrle.

Honorable Mention-Brandy Randall, Kaitlyn Gutknecht.

Most Improved-Brad Mahnke.

Reading Award-Bailey Rueff, Top AR., Colton Burrus.

Science Award-Hannah Wehrle.

Social Studies Award-Carson Lorton.

Citizenship-Kaitlyn Gutknecht.

Spelling Award-Carson Lorton, Colton Burrus.

Math Award-Colton Burrus.



Fourth Grade

High Honors-Colton Evans.

Honors-Aaron Isaacs, Kristian Koester, Dalton Higgins, Cassie Marts, Jenna Hopkins, Ashley Miller, Kami Lorton, Taylor Reynolds, Joel Wheeler.

Best Handwriting-Taylor Reynolds, Kami Lorton.

Most Improved Handwriting-Shelby Morgason.

Top AR-Kami Lorton.

Perfect Attendance-Colton Evans, Ryan Hayson.

Good Citizenship-Ryan Hayson, Kami Lorton, Jenna Hopkins, Samantha Willms.

Spelling-Colton Evans, Ashley Miller.

Math-Dalton Higgins, Jenna Hopkins.

Science-Dalton Higgins, Cassie Marts.

English-Kristian Koester.

Best Anti Smoking Poster-Zach Meek.

Most Improved-Crystal Harris.



Fifth Grade

High Honors-Taylor Edwards

Honors-Jackie Schlanser, Tyson Morgason, Luke Moore.

Honorable Mention-Nic Banning, Seth Barnes, Autumn Riley, Micah Jones, Jessie Robertson.

Most Improved-Emily Smith.

Spelling Excellence (99% Tests)-Luke Moore, Jackie Schlanser.

Excellence in Social Studies (100% on States and Capitals project)-Taylor Edwards, Micah Jones, Luke Moore, Autumn Riley, Jessie Robertson, Jackie Schlanser, Tyson Morgason.

Reading Award-Taylor Edwards.

English Award-Luke Moore.

Math Award-Taylor Edwards, Luke Moore.

Best Sciene Experiment-Micah Jones, Luke Moore.

AR Reading-Micah Jones.

Citizenship Award-Seth Barnes, Jackie Schlanser.



Sixth Grade

High Honors-Becca Finley, Amanda Evans, Brittany Travis.

Honors-Bryce Barnes, Samantha Burrus, Lexie Mahaffey, Kelcie Hudson, Emily Hovis, Shayla Wakeland, Cathy Billiter, Emily Wheeler.

Honorable Mention-Kirsten Koester, Garrett Forcum, Derrick Knearem, Matt Karcher.

Spelling-Samantha Burrus.

Social Studies-Kelcie Hudson, Lexie Mahaffey.

Science-Brittany Travis, Samantha Burrus.

AR Reading-Alex Banning, Katelynn Clearwater, Emily Hovis.

Language-Amanda Evans, Rebecca Finley.

Math-Becca Finley, Brittany Travis.

Good Citizenship-Amanda Evans, Zach Higgins, Lexie Mahaffey, Brittany Travis.

This Week's Circulars

Recommended for you