Cowden-Herrick/Beecher City boys track claimed 1st at the Altamont Open on Monday night, while the NTC champion CHBC girls placed 3rd.

"It was a good meet with good competition," said CHBC coach Andy Nohren. "Dylan Webster had a good night winning the high jump, long jump, and triple jump and running on the 4x4 team with Jason Baylis, Jayden Yingst, and Alec Edwards that tied the school record with a time of 3:42."

Webster went 5-10 in the high jump, 20 feet, 6 inches in the long jump, 41 feet and a half inch in the triple jump and ran the 4th place 4x4 (3:42.87 with Jason baylis, Jayden Yingst, and Ditton Curl. Webster scored 34 points.

"Jadon Robertson had a great night for us as well, placing second behind Dylan in the long jump and triple jumps with new best jumps of 19'1 and 38'6. He also ran his personal best in the 110 Hurdles and 300 Hurdles."

Robertson went 110s (16.54) and in the 300s (44.23), capturing four 2nd places for 32 team points.

"The freshman for the boys and the girls teams have really been an asset for our teams," Coach Nohren said. "Sometimes freshmen struggle to compete at the high school level, but that hasn't been the case with this group. They enjoy competing and are always working to get better."

"Tatyana Duckwitz won three of her events in the 100, 200, LJ, and just finished second as a member of the 4x100."

Duckwitz, one of those freshmen, ran 13.09 in the 100, 27.12 in the 200, and leapt 16-8 in the long jump. The 4x1 went 53.64. A freshman scored 38 points.

"Jaelyn Robertson won two of her events in the triple jump (32-4) and the 100 hurdles (16.32), and contributed to the effort in the 2nd place  4x100, as well."

Monday

Altamont Open

BOYS

Team scores: 1. CHBC 105, 2. St. Anthony 87, 3. Teutopolis 80, 4. Altamont 79, 5. Cumberland 73, 6. Newton 64, 7. Brownstown 27, 8. Neoga 24, 9. Windsor/Stew-Stras 17, Patoka 2

CHBC, WSS, Neo results

Shot put: 2. Lucas (CHBC) 44-3.5, 7. Heiman (CHBC) 34-10.5, 9. Riemann (WSS) 32-1, 14. Nichols (WSS) 29-4, 15. Montoya (Neo) 25-9

Discus: 9. Heiman (CHBC) 97-10, 12. Riemann (WSS) 86-10, 14. Miller (WSS) 77-07, 16. Montoya (Neo) 52-10

High jump: 1. Webster (CHBC) 5-10, 5. Baylis (CHBC) 5-6

Long jump: 1. Webster (CHBC) 20-6, 2. Robertson (CHBC) 19-1.5, 6. Bridges (WSS) 18-1.5, 10. Howard (WSS) 17-2.25, 12. Fairbanks (Neo) 16-6, 13. Harris (Neo) 16-3

Triple jump: 1. Webster (CHBC) 41-0, 2. Jad Robertson (CHBC) 38-6.25, 8. Dandurand (WSS) 32-05

Pole vault: 3. Dietz (Neo) 11-6, 6. Moran (Neo) 9-6

4x8 relay: 3. CHBC (Baylis, Yingst, Edwards, Taylor) 9:24.60

4x1 relay: 4. WSS (Howard, Riemann, Dandurand, Bridges) 49.31

3200 run: 2. Cox (Neo) 10:38.57, 5. Kelly (CHBC) 10:55.16

110 hurdles: 2. Jad Robertson (CHBC) 16.54, 5. Howard (WSS) 18.2, 6. Moran (Neo) 18.23, 7. Edwards (CHBC) 18.40, 8. Dietz (Neo) 18.43

100 dash: 1. Bridges (WSS) 11.56, 7. Harris (Neo) 12.34, 8. Yingst (CHBC) 12.45, 11. Dandurand (WS) 12.67

800 run: 1. Taylor (CHBC) 2:10.51, 6. Cox (Neo) 2:15.97, 10. Miller (WSS) 2:24.33, 12. Edwards (CHBC) 2:32.29, 17. M Greuel (WSS) 2:53.19, 18. Kraemer (Neo) 2:54.11

4x2 relay: 5. Neoga (Dietz, Fairbanks, Harris, Moran) 1:42.90

400 dash: 1. Baylis (CHBC) 55.20

300 hurdles: 2. Robertson (CHBC) 44.23, 4. Moran (Neo) 45.92, 10. Yingst (CHBC) 50.27

1600 run: 6. Taylor (CHBC) 5:03.51, 9. Kelly (CHBC) 5:08.67, 11. Montoya (Neo) 6:09.03

200 dash: 11. Miller (WSS) 27.19

4x4 relay: 3. CHBC (Baylis, Yingst, Webster, Curl) 3:42.87, 6. Neo (Dietz, Cox, harris, Moran) 3:52.99

GIRLS

Team scores: 1. Newton 125, 2. Teutopolis 116, 3. CHBC 99, 4. Cumberland 63, 5. St. Anthony 59, 6. Altamont 39, 7. Brownstown 26, 8. Patoka 14, 9. Neoga 11, 10. North Clay 4 

CHBC, WSS, Neo results

Shot put: 5. McKittrick (CHBC) 27-8, 9. Moon (CHBC) 25-2.5, 10. Winings (WSS) 20-7 

Discus: 8. McKittrick (CHBC) 85-2, 9. Askew (CHBC) 77-8, 10. Walk (Neo) 65-6

High jump: 6. Gresens (Neo) 4-8, T7. Bunch (CHBC) 4-6, T7. Moon (CHBC) 4-6

Long jump: 1. Duckwitz (CHBC) 16-8, 5. White (CHBC) 14-6.25, 11. Gentry (Neo)12-1.5

Triple jump: 1. Jae Robertson (CHBC) 32-4, 3. White (CHBC) 30-07 

Pole vault: 4. Burks (CHBC) 8-0, 5. White (CHBC) J8-0

4x8 relay: 4. CHBC (Z Smith, C Burks, M Blaine, S Lorton) 11:40.10

4x1 relay: 2. CHBC (Duckwitz, P Johnson, H Wallace, Jae Robertson) 53.64, 6. Neo (Gentry, Curry, Stodden, Gresens) 59.69  

3200 run: 2. Walk (Neo) 13:42.66, 7. Nohren (CHBC) 15:23.93, 8. Witteborg (CHBC) 16:19.36

100 hurdles: 1. Jae Robertson (CHBC) 16.32, 4. C Burks (CHBC) 18.29, 7. Stodden (Neo) 19.14

100 dash: 1. Duckwitz (CHBC) 13.09, 12. Wallace (CHBC) 14.81, 13. Gentry (Neo) 14.86, 15. Stone (WSS) 15.77, 16. Curry (Neo) 15.77

800 runs: 7. Smith (CHBC) 2:52.51, 8. Phillips (Neo) 2:56.53, 9. Rauch (CHBC) 3:10.05

4x2 relay: 5. CHBC (Johnson, White, Wallace, Persinger) 2:01.47, 6. Neo (Gentry, Curry, Phillips, Stodden) 2:08.86

400 dash: 5. Lorton (CHBC) 1:06.37, 9. Bunch (CHBC) 1:14.45, 11. K Smith (WSS) 1:17.12, 12. Curry (Neo) 1:17.82

300 hurdles: 3. Jae Robertson (CHBC) 53.26, 6. C Burks (CHBC) 56.46

1600 run: 5. Bartel (CHBC) 6:37.77, 8. Nohren (CHBC) 6:57.83

200 dash: 1. Duckwitz (CHBC) 27.12, 8. Johnson (CHBC) 30.37, 13. Stone (WSS) 34.57, 14. Miller (WSS) 37.0

4x4 relay: 4, CHBC (Smith, persinger, Rauch, Lorton) 4:44.05

This Week's Circulars